Abracon Corporation ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T picture photo
Mfg. Part Number
ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC MEMS 66.666MHZ H/LV CMOS SMD
Datasheet Download
ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T.pdf
Availability of ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
QUANTITY
ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
Internal Part NumberEIS-ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASTMLP.pdfASTMLP.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASTMLP
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMEMS (Silicon)
Frequency66.666MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVCMOS
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±20ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)5.6mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)4mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
Related LinksASTMLPE-18-66, ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T Details Description
Related parts for ASTMLPE-18-66.666MHZ-EJ-E-T
RES 90.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 15V 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 100PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
IND PRESS TO TEST CAP GREEN datasheet.pdf
CNR ACC PLASTIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
IGBT 650V 50A CO-PACK TO-247-4 datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 120MA 3.3 OHM SMD datasheet.pdf