Abracon Corporation ASTXR-12-19.200MHZ-511890
ASTXR-12-19.200MHZ-511890 picture photo
Mfg. Part Number
ASTXR-12-19.200MHZ-511890
Brief Description
OSC TCXO 19.2MHZ CLIP SNWV SMD
Datasheet Download
ASTXR-12-19.200MHZ-511890.pdf
Availability of ASTXR-12-19.200MHZ-511890
QUANTITY
ASTXR-12-19.200MHZ-511890 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASTXR-12-19.200MHZ-511890
Internal Part NumberEIS-ASTXR-12-19.200MHZ-511890
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASTXR
PackagingCut Strip
TypeTCXO
Frequency19.2MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.7 V ~ 3 V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)1.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.035" (0.90mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASTXR-12-19.200MHZ-511890
Related LinksASTXR-12-19., ASTXR-12-19.200MHZ-511890 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASTXR-12-19.200MHZ-511890 Details Description
Related parts for ASTXR-12-19.200MHZ-511890
RES SMD 226K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 19MM X 19MM X 12.5MM datasheet.pdf
CNTRL LIQ LEV 110/220VAC DINRAIL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 3MSPS 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 0.7A 250V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.1A 250V datasheet.pdf
RCPT PNL MNT 3SKT PCB datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 110MA 800 MOHM datasheet.pdf