ASSMANN WSW Components ASUB-277-37TP25
ASUB-277-37TP25 picture photo
Mfg. Part Number
ASUB-277-37TP25
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
ASUB-277-37TP25.pdf
Availability of ASUB-277-37TP25
QUANTITY
ASUB-277-37TP25 Order Process
Ship out your order
Specifications of ASUB-277-37TP25
Internal Part NumberEIS-ASUB-277-37TP25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series-
PackagingTray
Connector StyleD-Sub - Stacked
Connector TypePlug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
Number of Positions37, 37
Number of Rows2, 2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C); 4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Voltage Rating250V
Current Rating3A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASUB-277-37TP25
Related LinksASUB-27, ASUB-277-37TP25 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
ASUB-277-37TP25 Details Description
Related parts for ASUB-277-37TP25
RES SMD 787 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NC 15A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 2UH 2.37A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER M3 PVC 4.95MM datasheet.pdf
RES SMD 459K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 500V RADIAL datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf