| Internal Part Number | EIS-ASV2-106.000MHZ-C-L1-T | |
| 3D Model | ASV2.pdfASV2.stp | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Oscillators | |
| Series | ASV2 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Type | XO (Standard) | |
| Frequency | 106MHz | |
| Function | Tri-State (Output Enable) | |
| Output | HCMOS | |
| Voltage - Supply | 3.3V | |
| Frequency Stability | ±50ppm | |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C | |
| Current - Supply (Max) | 30mA | |
| Ratings | - | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) | |
| Height | 0.055" (1.40mm) | |