ON Semiconductor BZX84B6V2LT1
BZX84B6V2LT1 picture photo
Mfg. Part Number
BZX84B6V2LT1
Brief Description
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
BZX84B6V2LT1.pdf
Availability of BZX84B6V2LT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BZX84B6V2LT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of BZX84B6V2LT1
Internal Part NumberEIS-BZX84B6V2LT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Jun/2006
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)6.2V
Tolerance±2%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BZX84B6V2LT1
Related LinksBZX84B, BZX84B6V2LT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
BZX84B6V2LT1 Details Description
Related parts for BZX84B6V2LT1
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
LABEL S LAM DM VNL WHT 1X3.94" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 10.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
RF VSSOP 1FORM A CXR10 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf