Abracon Corporation ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
ASV2-4.096MHZ-C-L1-T picture photo
Mfg. Part Number
ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 4.096MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
ASV2-4.096MHZ-C-L1-T.pdf
Availability of ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
QUANTITY
ASV2-4.096MHZ-C-L1-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
Internal Part NumberEIS-ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelASV2.pdfASV2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesASV2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency4.096MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)7mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
Related LinksASV2-4.096, ASV2-4.096MHZ-C-L1-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ASV2-4.096MHZ-C-L1-T Details Description
Related parts for ASV2-4.096MHZ-C-L1-T
JUMPER-H9991TR/1853 OR/X 5" datasheet.pdf
FAN AXIAL 41X12.2MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CUTTER SHEARS TPRD CROSSING 8" datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVAL REFERENCE LM3444BBRB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf