| Internal Part Number | EIS-AT-K-26-10-W/100 | |
| Featured Product | Assmann - Modular Connectors and Cables | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cables, Wires | |
| Family | Modular - Flat Cable | |
| Series | - | |
| Packaging | Reel | |
| Cable Type | Straight | |
| Number of Conductors | 10 | |
| Length - Coil Retracted | - | |
| Length - Coil Extended | - | |
| Length | 100' (30.5m) | |
| Jacket Color | White | |
| Wire Gauge | 26 AWG | |
| Conductor Strand | 7/0.0063" | |
| Jacket (Insulation) Material | Poly-Vinyl Chloride (PVC) | |
| Cable Width | 0.425" (10.80mm) | |
| Cable Height | 0.097" (2.46mm) | |
| Coil Diameter | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| Operating Temperature | - | |
| Voltage | - | |
| Current | - | |
| Conductor Material | Copper, Bare | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT-K-26-10-W/100 | |
| Related Links | AT-K-26-, AT-K-26-10-W/100 Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor | |
 | 1662256 | CONN PLUG STR PLAST KNURL 5POS | datasheet.pdf | |