Alpha Wire AT141927 RD001
AT141927 RD001 picture photo
Mfg. Part Number
AT141927 RD001
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 14AWG RED 1000'
Datasheet Download
AT141927 RD001.pdf
Availability of AT141927 RD001
QUANTITY
AT141927 RD001 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT141927 RD001
Internal Part NumberEIS-AT141927 RD001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesBasics of Wire and Cable
Featured ProductPolytetrafluoroethylene (PTFE) Hook-Up Wire
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesAT141927
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge14 AWG
Conductor Strand19/27
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Jacket (Insulation) MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.090" (2.29mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.011" (0.28mm)
Length1000' (304.8m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Jacket ColorRed
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT141927 RD001
Related LinksAT14192, AT141927 RD001 Datasheet, Alpha Wire Distributor
AT141927 RD001 Details Description
Related parts for AT141927 RD001
IC SUPERVISOR CPU 4K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
1203QO W25FT 16-3-SO 1447 datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 6.81M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 4 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
26500 12C 12#20 SKT RECP datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf
8 Pin Stereo D/A Converter for Digital Audio IC datasheet.pdf