Atmel AT24C01A-10SI-2.7
AT24C01A-10SI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C01A-10SI-2.7
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C01A-10SI-2.7.pdf
Availability of AT24C01A-10SI-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C01A-10SI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C01A-10SI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT24C01A-10SI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C01A-10SI-2.7
Related LinksAT24C01A, AT24C01A-10SI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C01A-10SI-2.7 Details Description
Related parts for AT24C01A-10SI-2.7
RES SMD 3.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
PLUG 10POS 0 DEG BLK/GRN 4.0-5.2 datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 1/2 BK 6 IN datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1.7A 50 MOHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CON.REMOV TL OSP REAR MT.JACKS datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
IC OP AMP 55V LN ZD 8SOIC datasheet.pdf