| Internal Part Number | EIS-AT24C01A-10SU-2.7 SL383 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 4,000 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Format - Memory | EEPROMs - Serial | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 1K (128 x 8) | |
| Speed | 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |