TDK Corporation C1608X7R2A102M/10
C1608X7R2A102M/10 picture photo
Mfg. Part Number
C1608X7R2A102M/10
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 0603
Datasheet Download
C1608X7R2A102M/10.pdf
Availability of C1608X7R2A102M/10
QUANTITY
C1608X7R2A102M/10 Order Process
Ship out your order
Specifications of C1608X7R2A102M/10
Internal Part NumberEIS-C1608X7R2A102M/10
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Design Resources20 W Non-Isolated Buck LED Driver Using PL LNK460KG
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1608X7R2A102M/10
Related LinksC1608X7R, C1608X7R2A102M/10 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1608X7R2A102M/10 Details Description
Related parts for C1608X7R2A102M/10
JUMPER-H1502TR/A3049N/H1500TR12" datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FILTER LINE PWR MED 20A QC SCREW datasheet.pdf
IC PREAMP AUDIO STER AB 9SIP datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 2A 800V 4SIP datasheet.pdf
I/O MODULE 0-5VDC 12-BIT;1.22MV datasheet.pdf
TERMINAL ZDU 4/3 AN BL datasheet.pdf
CONN SOCKET 10POS 2.54MM datasheet.pdf
POSITIONIERER 0,5 MM D-SUB datasheet.pdf