| Internal Part Number | EIS-AT24C02A-10PU-1.8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 50 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 2K (256 x 8) | |
| Speed | 100kHz, 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) | |