Atmel AT24C128B-TH-B
AT24C128B-TH-B picture photo
Mfg. Part Number
AT24C128B-TH-B
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT24C128B-TH-B.pdf
Availability of AT24C128B-TH-B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT24C128B-TH-B Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C128B-TH-B
Internal Part NumberEIS-AT24C128B-TH-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size128K (16K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C128B-TH-B
Related LinksAT24C12, AT24C128B-TH-B Datasheet, Atmel Distributor
AT24C128B-TH-B Details Description
Related parts for AT24C128B-TH-B
IC DRIVER DUAL 5A NEG VOUT 8SOIC datasheet.pdf
SENSR OPTO SLOT 4.2MM TRANS THRU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
3 ROW R/A RECEPT SOLDER GP datasheet.pdf
THYRISTOR 65V 100A SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
RES 56.01 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 6.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf