Atmel AT24C164-10PI-1.8
AT24C164-10PI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C164-10PI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8DIP
Datasheet Download
AT24C164-10PI-1.8.pdf
Availability of AT24C164-10PI-1.8
QUANTITY
AT24C164-10PI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C164-10PI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C164-10PI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed100kHz, 400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.300", 7.62mm)