| Internal Part Number | EIS-AT24C512N-10SU-1.8 | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Standard Package | 100 | |
| Memory Type | EEPROM | |
| Memory Size | 512K (64K x 8) | |
| Speed | 100kHz, 400kHz | |
| Interface | I²C, 2-Wire Serial | |
| Voltage - Supply | 1.8 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) | |
| Supplier Device Package | 8-SOIC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT24C512N-10SU-1.8 | |
| Related Links | AT24C512N, AT24C512N-10SU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor | |
 | 151240-8422-TB | CONN 40POS 2MM HEADER DUAL GOLD | datasheet.pdf | |