Atmel AT24C64N-10SI-1.8
AT24C64N-10SI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT24C64N-10SI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT24C64N-10SI-1.8.pdf
Availability of AT24C64N-10SI-1.8
QUANTITY
AT24C64N-10SI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT24C64N-10SI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT24C64N-10SI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed100kHz, 400kHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT24C64N-10SI-1.8
Related LinksAT24C64N, AT24C64N-10SI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT24C64N-10SI-1.8 Details Description
Related parts for AT24C64N-10SI-1.8
CAP CER 3900PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TXRX RJ-45 SFP 1.25GBD datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
CAP FILM 3600PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 9VOUT 2W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf