Atmel AT25020A-10TU-2.7
AT25020A-10TU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT25020A-10TU-2.7
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25020A-10TU-2.7.pdf
Availability of AT25020A-10TU-2.7
QUANTITY
AT25020A-10TU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020A-10TU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT25020A-10TU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25020A-10TU-2.7
Related LinksAT25020A, AT25020A-10TU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT25020A-10TU-2.7 Details Description
Related parts for AT25020A-10TU-2.7
MODULE SKT FOR PM3 18/28/40DIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 3CHP 420V 150A MS-013 datasheet.pdf
FILTER LINE RFI .250 6A datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES 12 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC OSC TCXO 16.8MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf