Atmel AT25020AN-10SU-2.7
AT25020AN-10SU-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT25020AN-10SU-2.7
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT25020AN-10SU-2.7.pdf
Availability of AT25020AN-10SU-2.7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25020AN-10SU-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020AN-10SU-2.7
Internal Part NumberEIS-AT25020AN-10SU-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25020AN-10SU-2.7
Related LinksAT25020AN, AT25020AN-10SU-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT25020AN-10SU-2.7 Details Description
Related parts for AT25020AN-10SU-2.7
IC DAC 12BIT SERIAL 3V 14SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 25X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT CORD 4POS MALE MINI datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUFFER DL NON-INVERT 6XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
15 MODII HDR SRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
OSC XO 16.384MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf