ON Semiconductor MMBZ5236BLT1
MMBZ5236BLT1 picture photo
Mfg. Part Number
MMBZ5236BLT1
Brief Description
DIODE ZENER 7.5V 225MW SOT23-3
Datasheet Download
MMBZ5236BLT1.pdf
Availability of MMBZ5236BLT1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MMBZ5236BLT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of MMBZ5236BLT1
Internal Part NumberEIS-MMBZ5236BLT1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 20/Aug/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)7.5V
Tolerance±5%
Power - Max225mW
Impedance (Max) (Zzt)6 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr3µA @ 6V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If900mV @ 10mA
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MMBZ5236BLT1
Related LinksMMBZ52, MMBZ5236BLT1 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MMBZ5236BLT1 Details Description
Related parts for MMBZ5236BLT1
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.23K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
HEATSHRINK POLY ENDCAP 3/8" BLK datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLASHER 233 THERM BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ10B datasheet.pdf
TXRX CWDM LF 4CH 1471NM SC CONN datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf