Atmel AT25020B-XHL-T
AT25020B-XHL-T picture photo
Mfg. Part Number
AT25020B-XHL-T
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 2KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25020B-XHL-T.pdf
Availability of AT25020B-XHL-T
QUANTITY
AT25020B-XHL-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25020B-XHL-T
Internal Part NumberEIS-AT25020B-XHL-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingTape and Reel Label Update 10/Feb/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size2K (256 x 8)
Speed20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25020B-XHL-T
Related LinksAT25020, AT25020B-XHL-T Datasheet, Atmel Distributor
AT25020B-XHL-T Details Description
Related parts for AT25020B-XHL-T
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SENSOR MOTION DIG STD 5V WHT PCB datasheet.pdf
RES SMD 2.37 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 3.9K OHM 9SIP datasheet.pdf
IC 12BIT 8-CHANNEL ADC 20-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 20A DPAK datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf