Atmel AT25040A-10TI-1.8
AT25040A-10TI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25040A-10TI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 4KBIT 20MHZ 8TSSOP
Datasheet Download
AT25040A-10TI-1.8.pdf
Availability of AT25040A-10TI-1.8
QUANTITY
AT25040A-10TI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25040A-10TI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25040A-10TI-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Memory TypeEEPROM
Memory Size4K (512 x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package8-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25040A-10TI-1.8
Related LinksAT25040A, AT25040A-10TI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25040A-10TI-1.8 Details Description
Related parts for AT25040A-10TI-1.8
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
IC MONITOR DUAL SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
LED GREEN/RED 0606 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 1W 3.6 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 280POS .6MM FH 8H SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DIP datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf