Sullins Connector Solutions PEC16SAAN
PEC16SAAN picture photo
Mfg. Part Number
PEC16SAAN
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS
Datasheet Download
PEC16SAAN.pdf
Availability of PEC16SAAN
QUANTITY
PEC16SAAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PEC16SAAN
Internal Part NumberEIS-PEC16SAAN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
Series-
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded, Breakaway
Number of Positions16
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness100µin (2.54µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PEC16SAAN
Related LinksPEC1, PEC16SAAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PEC16SAAN Details Description
Related parts for PEC16SAAN
FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 31POS R/A datasheet.pdf
MODULE USB-TO-SRL UART 18-DIP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 3.5A 25.4 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf