Atmel AT25160AY1-10YI-1.8
AT25160AY1-10YI-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25160AY1-10YI-1.8
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 20MHZ 8MAP
Datasheet Download
AT25160AY1-10YI-1.8.pdf
Availability of AT25160AY1-10YI-1.8
QUANTITY
AT25160AY1-10YI-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25160AY1-10YI-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25160AY1-10YI-1.8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Memory TypeEEPROM
Memory Size16K (2K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-MAP (3x4.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25160AY1-10YI-1.8
Related LinksAT25160AY, AT25160AY1-10YI-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25160AY1-10YI-1.8 Details Description
Related parts for AT25160AY1-10YI-1.8
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 60POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
OSC VCXO 49.92MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 250V datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A TO220-7 datasheet.pdf
SBC COPPERHEAD 4 CORE I7 2.3GHZ datasheet.pdf
LED XLAMP XP-G 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE 350A datasheet.pdf