Atmel AT25256AW-10SU-1.8
AT25256AW-10SU-1.8 picture photo
Mfg. Part Number
AT25256AW-10SU-1.8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 20MHZ 8SOIC
Datasheet Download
AT25256AW-10SU-1.8.pdf
Availability of AT25256AW-10SU-1.8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT25256AW-10SU-1.8 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25256AW-10SU-1.8
Internal Part NumberEIS-AT25256AW-10SU-1.8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package94
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed5MHz, 10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25256AW-10SU-1.8
Related LinksAT25256AW, AT25256AW-10SU-1.8 Datasheet, Atmel Distributor
AT25256AW-10SU-1.8 Details Description
Related parts for AT25256AW-10SU-1.8
RES SMD 5.1 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RECPT R/A 10POS TIN TAB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS SKT datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK DIV ISO 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CAP FILM 82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf