Atmel AT25640AY1-10YI-2.7
AT25640AY1-10YI-2.7 picture photo
Mfg. Part Number
AT25640AY1-10YI-2.7
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 20MHZ 8MAP
Datasheet Download
AT25640AY1-10YI-2.7.pdf
Availability of AT25640AY1-10YI-2.7
QUANTITY
AT25640AY1-10YI-2.7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AT25640AY1-10YI-2.7
Internal Part NumberEIS-AT25640AY1-10YI-2.7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Serial
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed10MHz, 20MHz
InterfaceSPI Serial
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-UDFN Exposed Pad
Supplier Device Package8-MAP (3x4.9)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT25640AY1-10YI-2.7
Related LinksAT25640AY, AT25640AY1-10YI-2.7 Datasheet, Atmel Distributor
AT25640AY1-10YI-2.7 Details Description
Related parts for AT25640AY1-10YI-2.7
LED 2 DIGIT GREEN COMMON ANODE datasheet.pdf
IC MPU I960 25MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 166MHZ 119BGA datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PC CS 16 ASY CN datasheet.pdf
MICRO 15C P 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf