Atmel AT27BV020-90VC
AT27BV020-90VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV020-90VC
Brief Description
IC OTP 2MBIT 90NS 32VSOP
Datasheet Download
AT27BV020-90VC.pdf
Availability of AT27BV020-90VC
QUANTITY
AT27BV020-90VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV020-90VC
Internal Part NumberEIS-AT27BV020-90VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size2M (256K x 8)
Speed90ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV020-90VC
Related LinksAT27BV0, AT27BV020-90VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV020-90VC Details Description
Related parts for AT27BV020-90VC
AC/DC CONVERTER 3.3V 40W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DVR HALF-BRIDGE 90V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
MIC IV+ RECEPTACLE datasheet.pdf
VARISTOR 1080V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL CRIMPING TOOL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR COTS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf