| Internal Part Number | EIS-AT27BV040-12JU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 32 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EPROMs | |
| Memory Type | EPROM OTP | |
| Memory Size | 4M (512K x 8) | |
| Speed | 120ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) | |
| Supplier Device Package | 32-PLCC | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | AT27BV040-12JU | |
| Related Links | AT27BV0, AT27BV040-12JU Datasheet, Atmel Distributor | |
 | C2Q 2 | FUSE BRD MNT 2A 32VAC 63VDC 0603 | datasheet.pdf | |