Atmel AT27BV040-12VC
AT27BV040-12VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27BV040-12VC
Brief Description
IC OTP 4MBIT 120NS 32VSOP
Datasheet Download
AT27BV040-12VC.pdf
Availability of AT27BV040-12VC
QUANTITY
AT27BV040-12VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27BV040-12VC
Internal Part NumberEIS-AT27BV040-12VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package208
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size4M (512K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package32-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27BV040-12VC
Related LinksAT27BV0, AT27BV040-12VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27BV040-12VC Details Description
Related parts for AT27BV040-12VC
SWITCH PUSH SPDT 0.03A 12V datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMB datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 680 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf