Atmel AT27C010-70TC
AT27C010-70TC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C010-70TC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 70NS 32TSOP
Datasheet Download
AT27C010-70TC.pdf
Availability of AT27C010-70TC
QUANTITY
AT27C010-70TC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C010-70TC
Internal Part NumberEIS-AT27C010-70TC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (128K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C010-70TC
Related LinksAT27C0, AT27C010-70TC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C010-70TC Details Description
Related parts for AT27C010-70TC
CONN 20POS 2MM IDC SOCKET 30AU datasheet.pdf
HEADLIGHT LED AAA(3) datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 200MA 700 MOHM datasheet.pdf
FILTER EMI 100 PF C TYPE datasheet.pdf
RES SMD 768K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 60 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO216 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
26500 12C 12#12 S BY PLUG WC datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf