Atmel AT27C040-70JC
AT27C040-70JC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C040-70JC
Brief Description
IC OTP 4MBIT 70NS 32PLCC
Datasheet Download
AT27C040-70JC.pdf
Availability of AT27C040-70JC
QUANTITY
AT27C040-70JC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C040-70JC
Internal Part NumberEIS-AT27C040-70JC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size4M (512K x 8)
Speed70ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C040-70JC
Related LinksAT27C0, AT27C040-70JC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C040-70JC Details Description
Related parts for AT27C040-70JC
IC DIGITAL POT 10K 100TAP 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC QUAD AND/OR SELCT GATE 16SOIC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT DUAL 40MHZ 28-QSOP datasheet.pdf
IC COUNTER BINARY 4B 20SO datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS SKT datasheet.pdf
EMI FILTER HIGH PERFM 115/250VAC datasheet.pdf
762 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail, Zero-Drift, Precision Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf