Atmel AT27C1024-55PC
AT27C1024-55PC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C1024-55PC
Brief Description
IC OTP 1MBIT 55NS 40DIP
Datasheet Download
AT27C1024-55PC.pdf
Availability of AT27C1024-55PC
QUANTITY
AT27C1024-55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C1024-55PC
Internal Part NumberEIS-AT27C1024-55PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C1024-55PC
Related LinksAT27C10, AT27C1024-55PC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C1024-55PC Details Description
Related parts for AT27C1024-55PC
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 2312 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS BOX MT PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 35POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V HDR /CLIP DR 30AU datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V CH 0805 datasheet.pdf