Atmel AT27C1024-55PC
AT27C1024-55PC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C1024-55PC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC OTP 1MBIT 55NS 40DIP
Datasheet Download
AT27C1024-55PC.pdf
Availability of AT27C1024-55PC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT27C1024-55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C1024-55PC
Internal Part NumberEIS-AT27C1024-55PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size1M (64K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C1024-55PC
Related LinksAT27C10, AT27C1024-55PC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C1024-55PC Details Description
Related parts for AT27C1024-55PC
RES SMD 267 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 2POS .050" SMD datasheet.pdf
RACK STEEL 17.5X21.3X68.2 BE/GY datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 184 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED SPACER 3MM T-1 BLACK 13MM datasheet.pdf
CONN HDR 54POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 15, 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf