Atmel AT27C256R-55PC
AT27C256R-55PC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C256R-55PC
Brief Description
IC OTP 256KBIT 55NS 28DIP
Datasheet Download
AT27C256R-55PC.pdf
Availability of AT27C256R-55PC
QUANTITY
AT27C256R-55PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C256R-55PC
Internal Part NumberEIS-AT27C256R-55PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C256R-55PC
Related LinksAT27C25, AT27C256R-55PC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C256R-55PC Details Description
Related parts for AT27C256R-55PC
RES SMD 0.12 OHM 2% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 16VDC 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 205 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 29MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE PIN datasheet.pdf