Atmel AT27C256R-55TI
AT27C256R-55TI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C256R-55TI
Brief Description
IC OTP 256KBIT 55NS 28TSOP
Datasheet Download
AT27C256R-55TI.pdf
Availability of AT27C256R-55TI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT27C256R-55TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C256R-55TI
Internal Part NumberEIS-AT27C256R-55TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package234
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size256K (32K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C256R-55TI
Related LinksAT27C25, AT27C256R-55TI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C256R-55TI Details Description
Related parts for AT27C256R-55TI
TIE WIRE 15" BLACK 50LB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
TOOL FLASH EMU MSP430 40PIN RHA datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CLAMPMETER AC datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf
24V DATA SIGNAL DIN RAIL L - L H datasheet.pdf