Atmel AT27C512R-45JI
AT27C512R-45JI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-45JI
Brief Description
IC OTP 512KBIT 45NS 32PLCC
Datasheet Download
AT27C512R-45JI.pdf
Availability of AT27C512R-45JI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT27C512R-45JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-45JI
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-45JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package32
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed45ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package32-PLCC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-45JI
Related LinksAT27C51, AT27C512R-45JI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-45JI Details Description
Related parts for AT27C512R-45JI
CIR BRKR 15A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
CARD GUIDE EJECTOR PULLER datasheet.pdf
RES 1.2 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES SMD 22.1 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf