Amphenol Commercial Products L17DBFRA25SC309
L17DBFRA25SC309 picture photo
Mfg. Part Number
L17DBFRA25SC309
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable
Datasheet Download
L17DBFRA25SC309.pdf
Availability of L17DBFRA25SC309
QUANTITY
L17DBFRA25SC309 Order Process
Ship out your order
Specifications of L17DBFRA25SC309
Internal Part NumberEIS-L17DBFRA25SC309
FamilyD-Sub Connectors
SeriesDFR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationIDC, Ribbon Cable
FeaturesFeed Through, Strain Relief
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Voltage Rating250V
Current Rating5A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)L17DBFRA25SC309
Related LinksL17DBFR, L17DBFRA25SC309 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
L17DBFRA25SC309 Details Description
Related parts for L17DBFRA25SC309
IC MPU M683XX 16MHZ 132QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG RED 1000' datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC HID LAMP CONTROLLER 28SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf