Atmel AT27C512R-55PI
AT27C512R-55PI picture photo
Mfg. Part Number
AT27C512R-55PI
Brief Description
IC OTP 512KBIT 55NS 28DIP
Datasheet Download
AT27C512R-55PI.pdf
Availability of AT27C512R-55PI
QUANTITY
AT27C512R-55PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C512R-55PI
Internal Part NumberEIS-AT27C512R-55PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (64K x 8)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C512R-55PI
Related LinksAT27C51, AT27C512R-55PI Datasheet, Atmel Distributor
AT27C512R-55PI Details Description
Related parts for AT27C512R-55PI
FUSE HOLDER CARTRIDGE 300V 6.3A datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 15MA 600 MOHM datasheet.pdf
TECH SUPPORT CW PPC LINUX W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 160K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED LAMP 4100K datasheet.pdf
OSC XO 2.30MHZ CMOS SMD datasheet.pdf