AVX Corporation KC5032A3.68640CM0E00
KC5032A3.68640CM0E00 picture photo
Mfg. Part Number
KC5032A3.68640CM0E00
Brief Description
OSC XO 3.6864MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
KC5032A3.68640CM0E00.pdf
Availability of KC5032A3.68640CM0E00
QUANTITY
KC5032A3.68640CM0E00 Order Process
Ship out your order
Specifications of KC5032A3.68640CM0E00
Internal Part NumberEIS-KC5032A3.68640CM0E00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesKC5032A-CM, Kyocera
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.6864MHz
FunctionStandby (Power Down)
OutputCMOS
Voltage - Supply1.8V, 2.5V, 3.3V, 5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KC5032A3.68640CM0E00
Related LinksKC5032A3.6, KC5032A3.68640CM0E00 Datasheet, AVX Corporation Distributor
KC5032A3.68640CM0E00 Details Description
Related parts for KC5032A3.68640CM0E00
VARISTOR 420V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC FPGA 519 I/O 676FBGA datasheet.pdf
FUSE 3000A 690V 4BN/65 AR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 85.6K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
80UF 60V 9.53X41.28 AXI datasheet.pdf