Eaton (formerly Cooper Bussmann) UP1B-220-R
UP1B-220-R picture photo
Mfg. Part Number
UP1B-220-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22UH 1A 254.1 MOHM SMD
Datasheet Download
UP1B-220-R.pdf
Availability of UP1B-220-R
QUANTITY
UP1B-220-R Order Process
Ship out your order
Specifications of UP1B-220-R
Internal Part NumberEIS-UP1B-220-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 31/Aug/2013
Coiltronics Magnetics Facility 31/Aug/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesUNI-PAC™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance22µH
Tolerance±20%
Current Rating1A
Current - Saturation1.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)254.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.350" L x 0.240" W (8.89mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.197" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UP1B-220-R
Related LinksUP1B-, UP1B-220-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
UP1B-220-R Details Description
Related parts for UP1B-220-R
SW DIP PIANO SPST 8POS UNSEALED datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR GOLD 6POS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CGRID SMT HDR W/L.PEG TIN 4CKT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 19V 65W datasheet.pdf