| Internal Part Number | EIS-AT27C516-45JU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 27 | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Format - Memory | EPROMs | |
| Memory Type | EPROM OTP | |
| Memory Size | 512K (32K x 16) | |
| Speed | 45ns | |
| Interface | Parallel | |
| Voltage - Supply | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |