Atmel AT27C516-55VC
AT27C516-55VC picture photo
Mfg. Part Number
AT27C516-55VC
Brief Description
IC OTP 512KBIT 55NS 40VSOP
Datasheet Download
AT27C516-55VC.pdf
Availability of AT27C516-55VC
QUANTITY
AT27C516-55VC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT27C516-55VC
Internal Part NumberEIS-AT27C516-55VC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package160
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEPROMs
Memory TypeEPROM OTP
Memory Size512K (32K x 16)
Speed55ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case40-TFSOP (0.488", 12.40mm Width)
Supplier Device Package40-VSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT27C516-55VC
Related LinksAT27C5, AT27C516-55VC Datasheet, Atmel Distributor
AT27C516-55VC Details Description
Related parts for AT27C516-55VC
MINIGATOR CLIP/BANA PLUG 8" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO SGNL SW 5PORT 16-QSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.17"L X 7.09"W datasheet.pdf
CONN HEADER 33POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 65POS PNL MNT PIN datasheet.pdf