Atmel AT28C010-12PU
AT28C010-12PU picture photo
Mfg. Part Number
AT28C010-12PU
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32DIP
Datasheet Download
AT28C010-12PU.pdf
Availability of AT28C010-12PU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT28C010-12PU Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C010-12PU
Internal Part NumberEIS-AT28C010-12PU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size1M (128K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C010-12PU
Related LinksAT28C0, AT28C010-12PU Datasheet, Atmel Distributor
AT28C010-12PU Details Description
Related parts for AT28C010-12PU
RES SMD 71.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 12POS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 14UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS datasheet.pdf