Vishay/Dale RCP0603W25R0GS6
RCP0603W25R0GS6 picture photo
Mfg. Part Number
RCP0603W25R0GS6
Brief Description
RES SMD 25 OHM 2% 3.9W 0603
Datasheet Download
RCP0603W25R0GS6.pdf
Availability of RCP0603W25R0GS6
QUANTITY
RCP0603W25R0GS6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RCP0603W25R0GS6
Internal Part NumberEIS-RCP0603W25R0GS6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)25
Tolerance±2%
Power (Watts)3.9W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height0.023" (0.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCP0603W25R0GS6
Related LinksRCP0603, RCP0603W25R0GS6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCP0603W25R0GS6 Details Description
Related parts for RCP0603W25R0GS6
IDC CABLE - MKS34K/MC34G/MCF34K datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.2A TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP2811 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 4POS PIN datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
OSC XO 16.3840MHZ CMOS SMD datasheet.pdf