Atmel AT28C256-15TA
AT28C256-15TA picture photo
Mfg. Part Number
AT28C256-15TA
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 150NS 28TSOP
Datasheet Download
AT28C256-15TA.pdf
Availability of AT28C256-15TA
QUANTITY
AT28C256-15TA Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C256-15TA
Internal Part NumberEIS-AT28C256-15TA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package234
Series-
PackagingTray
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size256K (32K x 8)
Speed150ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-TSSOP (0.465", 11.80mm Width)
Supplier Device Package28-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C256-15TA
Related LinksAT28C2, AT28C256-15TA Datasheet, Atmel Distributor
AT28C256-15TA Details Description
Related parts for AT28C256-15TA
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 2.008K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V POWERFLAT5X6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 15POS WIREWR datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
2.5MM PITCH BATTERY PLUG ASSY 7P datasheet.pdf