Atmel AT28C64-25SC
AT28C64-25SC picture photo
Mfg. Part Number
AT28C64-25SC
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC EEPROM 64KBIT 250NS 28SOIC
Datasheet Download
AT28C64-25SC.pdf
Availability of AT28C64-25SC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AT28C64-25SC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28C64-25SC
Internal Part NumberEIS-AT28C64-25SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryEEPROMs - Parallel
Memory TypeEEPROM
Memory Size64K (8K x 8)
Speed250ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28C64-25SC
Related LinksAT28C6, AT28C64-25SC Datasheet, Atmel Distributor
AT28C64-25SC Details Description
Related parts for AT28C64-25SC
FIXED IND 1.5UH 2.88A 31.2 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 2K OHM 10% 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
WIRE & CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS GOLD STR METAL datasheet.pdf