Atmel AT28HC256-12SC
AT28HC256-12SC picture photo
Mfg. Part Number
AT28HC256-12SC
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28SOIC
Datasheet Download
AT28HC256-12SC.pdf
Availability of AT28HC256-12SC
QUANTITY
AT28HC256-12SC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28HC256-12SC
Internal Part NumberEIS-AT28HC256-12SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package27
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28HC256-12SC
Related LinksAT28HC2, AT28HC256-12SC Datasheet, Atmel Distributor
AT28HC256-12SC Details Description
Related parts for AT28HC256-12SC
IC DDS DAC 10BIT 400MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 410MA 470 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 43POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2.4A TO277A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.33A X2DFN-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE 500A 1000V 3TN/110 AR UR datasheet.pdf