Atmel AT28HC256F-12PI
AT28HC256F-12PI picture photo
Mfg. Part Number
AT28HC256F-12PI
Brief Description
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28DIP
Datasheet Download
AT28HC256F-12PI.pdf
Availability of AT28HC256F-12PI
QUANTITY
AT28HC256F-12PI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT28HC256F-12PI
Internal Part NumberEIS-AT28HC256F-12PI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package14
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package28-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT28HC256F-12PI
Related LinksAT28HC2, AT28HC256F-12PI Datasheet, Atmel Distributor
AT28HC256F-12PI Details Description
Related parts for AT28HC256F-12PI
TSPD BIDIRECT 100A 65V SMB datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.5 X 6.5MM VERT datasheet.pdf
IC OPAMP DIFFERENTIAL 1MHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN M8 MALE 4POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 300MW SOD523 datasheet.pdf
FILTER LINE CABLES datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN J/N RECP datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 8.9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf