Atmel AT29BV020-12TI
AT29BV020-12TI picture photo
Mfg. Part Number
AT29BV020-12TI
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP
Datasheet Download
AT29BV020-12TI.pdf
Availability of AT29BV020-12TI
QUANTITY
AT29BV020-12TI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29BV020-12TI
Internal Part NumberEIS-AT29BV020-12TI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package156
Series-
PackagingTray
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply2.7 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-TFSOP (0.724", 18.40mm Width)
Supplier Device Package32-TSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29BV020-12TI
Related LinksAT29BV0, AT29BV020-12TI Datasheet, Atmel Distributor
AT29BV020-12TI Details Description
Related parts for AT29BV020-12TI
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.24V SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC ZERO DELAY CLOCK BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SWITCHING 8TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
SILICON RUBBER PROTECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE D 30POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf