Atmel AT29C020-12PC
AT29C020-12PC picture photo
Mfg. Part Number
AT29C020-12PC
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 120NS 32DIP
Datasheet Download
AT29C020-12PC.pdf
Availability of AT29C020-12PC
QUANTITY
AT29C020-12PC Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29C020-12PC
Internal Part NumberEIS-AT29C020-12PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Series-
PackagingTube
Format - MemoryFLASH
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed120ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case32-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package32-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29C020-12PC
Related LinksAT29C0, AT29C020-12PC Datasheet, Atmel Distributor
AT29C020-12PC Details Description
Related parts for AT29C020-12PC
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK CPU 28MM SQ BLK W/TAPE datasheet.pdf
CBL 22POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 590 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
762 TB SPR CLA PRESS FIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 250MW SOD323 datasheet.pdf