Atmel AT29LV020-25JI
AT29LV020-25JI picture photo
Mfg. Part Number
AT29LV020-25JI
Brief Description
IC FLASH 2MBIT 250NS 32PLCC
Datasheet Download
AT29LV020-25JI.pdf
Availability of AT29LV020-25JI
QUANTITY
AT29LV020-25JI Order Process
Ship out your order
Specifications of AT29LV020-25JI
Internal Part NumberEIS-AT29LV020-25JI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Memory TypeFLASH
Memory Size2M (256K x 8)
Speed250ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AT29LV020-25JI
Related LinksAT29LV0, AT29LV020-25JI Datasheet, Atmel Distributor
AT29LV020-25JI Details Description
Related parts for AT29LV020-25JI
CONN HEADER 15POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CUSTOM COVER 2-TYPE 505 ISG datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD .100 datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC SMC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 2.2K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.00051UF RADIAL datasheet.pdf
RF AUTO GAIN CNTRL 3GHZ 32QFN datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 50V Y5V 0402 datasheet.pdf